2025.03.03.
A Jókai nyomában című művelődéstörténeti vetélkedő döntőjét március 3-án tartották a Komáromi Jókai Színházban. Az intézmény által középiskolás diákok számára meghirdetett viadalra, melynek társszervezője a Jókai Alapítvány volt, ősszel 21 háromtagú csapat jelentkezett, közülük 18-an teljesítették sikeresen az első fordulót, s vehettek részt a Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett verseny döntőjében.

A gimnáziumok kategóriájában a helyi Selye János Gimnázium három dobogós csapata közül a Narcissza 51 ponttal előzte meg a 45 és 42 pontot szerzett „hazai ellenfeleit”, a szakközépiskolákéban pedig az ógyallai Építőipari Szakközépiskola Tímár Mihály háreme 38 ponttal végzett az élen.
A Narcissza fantázianevű csapat három tagja Csehy Flóra, Fekecs Angelika és Presinszky Emma, felkészítő tanára pedig Farkas Adrianna volt. A többiek egyéb halaszthatatlan elfoglaltsága miatt a Ma7-nek Flóra nyilatkozott a felkészülésükről, döntőbeli élményeikről és győzelmükről.
„Gimnáziumunkban Farkas Adrianna tanárnő vezet magyar szakkört, ahol egyebek mellett az időszerű versenyekről is folyamatosan tájékoztat minket. Azok számára, akik be akartak nevezni a Jókai nyomában című művelődéstörténeti vetélkedőbe, további foglalkozásokat is tartott.
"Annak központi témája a nagy mesemondó életútja, életműve és – kiemelten – Az arany ember című regénye volt, melynek színpadi változatát többször is bemutatta a Komáromi Jókai Színház. A megalakuló Narcissza csapatunk tagjait a magyar nyelv és irodalom szeretetén, valamint saját művek írásán kívül jó barátság is összeköti. Miután megkaptuk a versennyel kapcsolatos, megszabott határidőn belül elvégzendő „házi feladatokat“, azokat szétosztottuk egymás között"
– mondta el.
Mivel ő nagyon szeret fogalmazni, vállalta azt, hogy Tímár Mihály nevében, a Balatonról egy-egy fiktív levelet ír Noéminek és Tímeának. Emma a Jókai Mór és Komárom kapcsolatát bemutató, s az általuk Komáromban felkeresett Jókai-emlékhelyeket ábrázoló fotóikkal kiegészített prezentációt készítette el. Angelika pedig a Jókai műveit a fiatalok körében népszerűsítő kisfilm forgatókönyvét ötlötte ki.
"A kétperces videónk arról szólt, hogy miután kötelező olvasmányként megkaptuk Az arany embert, az egyik diáktársunk azt nem akarta elolvasni, de a közösen lebonyolított „Jókai-körutunk” során ráébresztettük őt arra, hogy azt miért érdemes megtennie. Végül nem csak annak, hanem további Jókai-műveknek a megismeréséhez is kedvet kapott"
– árulta el.
Mivel ő nagyon szeret fogalmazni, vállalta azt, hogy Tímár Mihály nevében, a Balatonról egy-egy fiktív levelet ír Noéminek és Tímeának. Emma a Jókai Mór és Komárom kapcsolatát bemutató, s az általuk Komáromban felkeresett Jókai-emlékhelyeket ábrázoló fotóikkal kiegészített prezentációt készítette el. Angelika pedig a Jókai műveit a fiatalok körében népszerűsítő kisfilm forgatókönyvét ötlötte ki.
A kétperces videónk arról szólt, hogy miután kötelező olvasmányként megkaptuk Az arany embert, az egyik diáktársunk azt nem akarta elolvasni, de a közösen lebonyolított „Jókai-körutunk” során ráébresztettük őt arra, hogy azt miért érdemes megtennie. Végül nem csak annak, hanem további Jókai-műveknek a megismeréséhez is kedvet kapott"
– árulta el.
A végső harcban még kreatívabb feladatokat kaptak: „Például Az arany ember című film némán kivetített jeleneteihez rögtönöznünk kellett a szikront, amit nagyon élveztünk. Továbbá szómagyarázó/ szókitaláló és képes feladványokat oldottunk meg. A teljesítményünket értékelő zsűriben Szabó Csekei Tímea művészettörténész, műemlékvédő, valamint Hizsnyan Géza színházi szakember és H. Nagy Péter irodalomtörténész, egyetemi oktató foglalt helyet. Játékvezetőként pedig közreműködött Matusek Attila színművész".
Azt, hogy mindezek során hány pontot sikerült összegyűjteniük, csak a verseny legvégén tudták meg. Kellemes meglepetésként érte őket a végeredmény kihirdetése, mely során hallhatták, hogy az elért 51 pontjukkal a kategóriánkban és összesítésben is elsők lettek. Második helyen, 45 ponttal a Jerikó rózsái, harmadikon pedig 42 ponttal a Vaskapu vándorai végeztek, ekképp mindnyájan öregbítették alma materük régi jó hírnevét.
A szakközépiskolák kategóriájában 38 ponttal az ógyallai Építőipari Szakközépiskolából érkezett Tímár Mihály háreme (tagjai: Maczkó Fanni, Gyurenka Noémi, Mikolai Fanni; felkészítő tanár: Dombovári Ágnes) győzött. Második a 28 pontot elért, dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Iskola Aranycsapata, harmadik pedig a szintén ottani Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskola Arany legények nevű csapata lett, amely 27 pontot kapott. A díjazott csapatok könyvutalványokat, a színház előadásaira érvényes utalványokat és a dél-komáromi Csillagerődbe szóló belépőket vehettek át.
A legtöbbet azzal nyertük, hogy elmélyítettük tudásunkat Jókai Mór értékes életművével kapcsolatban. Mindnyájan szívesen olvastuk el a regényeit, amelyek üzenetei mai is időszerűek”
– szögezte le végül Flóra.
Varga Emese, a Komáromi Jókai Színház dramaturgja, a vetélkedő főszervezője elmondta: már több művelődéstörténeti vetélkedőt rendeztek, így 2012-ben, a színház megalakulásának 60. évfordulója kapcsán Thália nyomában címmel, majd 2017-ben a Shakespeare nyomában, 2018-ban a Bánk bán nyomában, 2023-ban pedig a Madách nyomában címűt.
A korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy fontosak ezek a vetélkedők, mert kreativitásra és kritikus gondolkodásra ösztönzik, érvelésre tanítják a középiskolás korosztályt, emellett játékos formában az irodalom, a színház, a film sajátos eszköztárának és jelzésrendszerének az alapjaival is találkoznak a résztvevők. Amire nagy szükség van, hiszen ez a terület, ez a megközelítés szinte teljesen hiányzik a tananyagból.
Hozzátette: mivel a korábbi évfolyamokkal szemben e legutóbbi vetélkedőre kifejezetten sok szakközépiskola jelentkezett, ezért méltányosnak tartották figyelembe venni a gimnáziumok és szakközépiskolák tanmenetei közti különbséget, s nem összevonva, hanem külön kategóriákban értékelték a két iskolatípust. A versenyzőket kezdettől fogva arra sarkallták, hogy a jelenlegi médiumok lehetőségeit kiaknázva keressék meg a maguk személyes útját a közel két évszázados Jókai-életműhöz.
Örömmel konstatálták, amit a nagy érdeklődés is igazolt: Jókai Mór életműve – nem utolsósorban a filmes és színpadi adaptációk révén – továbbra is közös kincsünk, amelyhez minden generáció képes újra és újra meglelni a maga útját.